V Centru naprej pravijo: Supanje je zakon!

Obiskovalci Centra Naprej so osebe s pridobljeno težko možgansko poškodbo. V procesu dolgotrajne rehabilitacije jim Center Naprej omogoča športno udejstvovanje v različnih športnih aktivnostih, ki so bolj ali manj prilagojene njihovim potrebam in zmožnostim.

 

V okviru letovanja so se v sredo, 20. 6. 2018, z zaposlenimi iz centra odpravili na Velenjsko plažo, kjer so želeli supanje predstaviti čim večjemu številu članom.

Nekateri so supali prvič, nekateri pa so se s supom srečali že lani, ko so letovali na morju. Na Velenjski plaži se jim je pridružila naša inštruktorica supanja Špela, ki je bila priča navdušenju in veselju vseh uporabnikov, ki so šli na sup. Nekaj uporabnikov je supalo kleče, nekaj pa se jih je postavilo na noge in so supali stoje.

O svoji izkušnji so suparji povedali:

Aljoša, 25 let

»Lani sem s Centrom Naprej prvič supal na morju, na valovih. Letos sem supal drugič, na Velenjskem jezeru. Tu je lažje vzdrževati ravnotežje kot na morju, kjer so valovi. Supal sem kleče. Supanje je zelo dobro za ravnotežje. Ravno zato, ker imam težave z ravnotežjem, sem si rekel, da bom poskusil supanje. Važno je tudi pravilno veslanje. Tega so me naučili v Centru Naprej. Vesel sem, da imam s Centrom Naprej možnost supanja. Mislim, da je supanje dobro in potrebno pri moji rehabilitaciji.«

 
Supanje kot oblika rehabilitacije po poškodbi

Bashkim, 38 let:

»Hvala! Hvala! Hvala! Supanje je super, res! Sup sem videl prvič in hotel sem poskusiti. Šlo mi je dobro. Najprej sem klečal in potem tudi stal. Enkrat sem padel v vodo. Nič me ni bilo strah; sem imel na sebi rešilni jopič. Uspel sem se povleči na sup in sem dalje supal. Vesel sem, ker mi je šlo dobro. Želim si še supati. V Centru Naprej mi je rehabilitacija všeč. Pomaga mi bolje živeti«.

Bashkim je supal na Tandemu

Zoran, 49 let:

»Vesel sem, da nam v Centru Naprej poleg raznovrstnega športa, ki ga ponujajo v okviru rehabilitacije, omogočajo tudi supanje. Supanje je odlično za trening ravnotežja, hkrati pa je tudi zabavno. Pri supanju je aktivno celo telo. Supal sem že nekajkrat. Ko začneš s supanjem, se je najtežje postaviti na noge in vzdrževati ravnotežje. Z vsakim novim poskusom pa je lažje. Če padeš v vodo, se je težko povleči nazaj na sup. Ampak z voljo in vztrajnostjo se to da. Moja prva učitelja supanja sta bila direktorica Jasna in Vlado. S Centrom Naprej grem supat, kadarkoli je to možno, saj je supanje šport, ki si ga sam ne bi mogel privoščiti.«

Daniel, 26 let:

»Letos sem prvič sam supal. Bilo je nepozabno doživetje. Nisem si mislil, da bom imel tako dobro ravnotežje. Na supu sem veslal dobrih štirideset minut. Želim si še to, da bi naslednjič na supu poskusil vstati in veslal stoje, saj sem do sedaj supal le kleče. Supanje je svetovno!«

Leopold, 53 let:

»Klečal sem na supu. Prvič sem supal. Nisem vedel, da se lahko s supanjem tudi rehabilitiram. Inštruktorica Špela iz Bananawaya me je pohvalila, da dobro supam. Želim se naučiti supati tudi stoje. To je fajn vaja za ravnotežje. Je koristno in zabavno. Supal sem pol ure. Enkrat sem tudi padel s supa. Nič me ni bilo strah. Želim si še priložnosti za supanje.«

Zoran je supal na kolenih, naslednjič pa na noge.

Darko, 50 let:

»Nisem si mislil, da bom kdaj supal, letos pa sem s Centrom Naprej supal že tretjič. Supanje mi pomaga pri ravotežju. Nagaja mi desna noga. Trese se mi, ko stojim na supu. Kleče mi je šlo dobro, ko sem se poskusil postaviti na noge, pa mi je zmanjkalo ravnotežje in sem padel v vodo. Ampak to mi ne vzame volje. Vztrajnost in volja sta pomembni v rehabilitaciji. Obojega se lahko učim tudi s pomočjo supanja.«

Ciril, 35 let:

»Pravijo mi, da mi gre supanje dobro. Menda dobro vzdržujem ravnotežje. S Centrom Naprej sem supal že večkrat. Letos sem lahko supal z inštruktorico Špelo iz Bananawaya. Supala sva v tandemu. To mi je bilo zelo všeč. Supal sem tudi sam. Rad supam. Supanje je zakon in je koristno za moje zdravje.«

Sup izkušnja z inštruktorskega vidika

Supanje s fanti je bila prav posebna izkušnja za tudi našo Špelo, saj je podajanje znanja ljudem z možganskimi poškodbami večji izziv. Ne samo, da je običajno po možganskih poškodbah prizadet center za ravnotežje, fantje tudi drugače sprejemajo informacije in se na navodila različno odzivajo. 

Če je vstajanje s supa za nas zelo enostavno, fantom to predstavlja velik izziv. Postopek vstajanja je bilo potrebno razdeliti na več manjših kosov, vzpostaviti je bilo potrebno preprosto zaporedje. 

Ker je vstajanje s supa lažje, če se sup premika, nam je zelo prav prišel dvojni sup Tandem, ki je Špeli omogočal, da fantom pri supanju pomaga ter jih ima hkrati pod nadzorom. 

Pripravila: Zvonka Novak

 

BLOGA, KI TE UTEGNETA ZANIMATI

Zakaj aktivnost sprošča hormon sreče?

Veš zakaj si včasih preprosto dobre volje? Pri tem ti včasih pomagajo tudi hormoni sreče, [...]

Supanje kot del rehabilitacije po možganskih poškodbah v Centru Naprej

Center Naprej se ukvarja s pomočjo osebam, ki so doživele poškodbo možganov in potrebujejo dolgoročno [...]

novice
NAJ UPORABNE NOVICE PRILETIJO KAR NA E-MAIL!
Prijava na novičke