Oprema, SUP nasveti
Vodič za nakup vodotesnih vreč in torb
Če ste navdušenec nad supanjem ali kakšnim drugim z vodo povezanim športom ali aktivnostjo, potem ste se gotovo že srečali s težavo, kako zaščititi svoje stvari pred vodo.
Najbolj razširjena in vsestransko uporabna rešitev so vodotesne vreče. Poznamo jih pod več različnimi imeni: vodoodporne vreče, vodotesne vreče, suhe vreče ali tudi kar po angleško dry bagi. V tem vodiču boste izvedeli vse, kar morate vedeti pred nakupom takšne torbe.
1. Kaj je vodotesna vreča?
Vodotesne vreče, torbe in nahrbtniki so izdelani iz posebnih tkanin, ki so prekrite in zatesnjenje z umetno maso, tako da ne prepuščajo vode. Tako obdelan material je popolnoma neprodušen in bo vodo ustavil za neomejeno dolgo časa (za razliko od npr. vodoodpornih tkanin, ki se uporabljajo za oblačila).
Seveda takšni materiali zato ne „dihajo“. Poleg samega materiala je za vodotesnost pomemben tudi način izdelave same vreče pri katerem se namesto šivanja z iglo uporablja varjenje spojev med materialom.
Običajno šivanje v materialu ustvari luknje, skozi katere voda pride v torbo in zato za izdelavo vodoodpornih vreč ni primerno. Če na torbi na notranji strani vidite šive potem ta vreča ni vodotesna.
In nazadnje je tu še način zapiranja, ki mora prav tako ustaviti vodo. Le kombinacija vseh teh treh lastnosti nam da pravo suho vrečo, ki lahko pade v morje in plava na vodi, pa stvari v njej vseeno ostanejo suhe.
2. Katere vrste suhih vreč poznamo?
Najpogosteje take vreče delimo glede na obliko:
• Enostavne vodotesne vreče. PLUS: vsestransko uporabne za zaščito stvari pred vodo. MINUS: niso praktične za daljše prenašanje, samo en prostor za stvari pomeni več iskanja in slabšo organizacijo.
• Vodotesni nahrbtniki in torbe: PLUS: lažje prenašanje tudi na daljše razdalje, boljša organizacija stvari, proste roke, uporabne tudi izven vode. MINUS: dražje, prevelike za samo nekaj osebnih stvari za kratek izlet.
• Specialne vodotesne vreče: vreče za telefon, fotoaparat, denar, vodotesne hladilne torbe ipd… PLUS: prilagojene točno določenemu namenu MINUS: niso uporabne za druge stvari.
Vodotesne vreče glede na obliko: enostavna vreča, nahrbtnik in torbica za telefon.
3. Načini zapiranja
Poleg oblike je pomembno tudi kakšen način zapiranja izberemo. Obstajajo trije načini zapiranja vreč, ki zagotavljajo vodotesnost.
Vsak ima svoje prednosti in slabosti:
1. Zvijanje zgornjega dela: Vrh vreče zvijemo na dol (vsaj 3x) in zapnemo skupaj ali na stran vreče. PLUS: Najbolj hitro, enostavno in razširjeno zapiranje vreč. MINUS: če tako zaprto vrečo potisnemo pod vodo, lahko voda ščasoma pronica v notranjost (odvisno tudi kako skrbno zapremo vrečo).
2. Vodotesna zadrga: posebne vodotesne zadrge pri katerih zobje zadrge tesnijo tako močno, da ustavijo vodo. PLUS: 100% vodotesnost, brez odvečnega materiala za zapiranje MINUS: težko (trdo) odpiranje in zapiranje zadrge, cena, vzdrževanje.
3. „Zip lock“: „zadrga“, ki deluje tako, da vrh vreče stisnemo skupaj. PLUS: 100% vodotesnost. MINUS: časovno potratno, obstaja nevarnost da zadrge ne stisnemo povsod in ostanejo luknje. Uporablja se predvsem pri zelo majhnih vrečah (npr. za telefon).
4. Material in teža vreče
Trije najpogostejši vodotesni materiali, ki se uporabljajo za izdelavo suhih vreč in torb se razlikujejo glede na trpežnost in težo.
• PVC: trpežen material, super za težje pogoje in večje vreče.
• Najlon: lažji, tanjši in bolj občutljiv material, dober za manjše vreče in dejavnosti, kjer šteje vsak gram. Tudi za zaščito stvari v običajnem premočljivem nahrbtniku.
• Poliuretan (PU): Glede a težo in trpežnost je nekje vmes med zgoraj omenjenima materialoma.
5. Kako veliko vrečo ali torbo potrebujemo?
Kako izbrati pravo velikost suhe vreče? Nekaj nasvetov:
• Velikost 1-10 litrov: Kot nalašč za osebne predmete, kot so telefoni, denarnice, fotoaparati, prigrizek, majico ipd.
• Velikost 10-30 litrov: Dobre za dnevne SUP izlete, vanje spravite dodatna oblačila, prigrizke, fotoaparat, brisačo…
• Velikost 30-50 litrov: Idealne za večdnevne izlete, kamor spravite večje predmete, kot so spalne vreče, podloge za ležanje, več oblačil.
• Velikost 50+ litrov: Za daljše izlete ali več opreme za več oseb – te vreče lahko nosijo res veliko.
Za daljše večdnevne izlete se običajno uporablja več različnih velikosti vreč, saj tako lažje organiziramo stvari. Upoštevajte tudi obliko vreče, npr široke vreče je težko spraviti v kajak, v ozke vreče je težje spraviti večje kose ipd…
6. Dodatne funkcije vodotesnih vreč in torb
• D-Ring: omogočajo, da torbo lažje pritrdimo na SUP, kajak, čoln, motor…
• Prozorno okno: nekatere vreče imajo prozorno okno skozi katerega vidimo kaj imamo v vreči brez da bi jo morali odpreti.
• Ventil: nekatere torbe imajo ventil skozi katerga lahko iz torbe spravimo odvečen zrak, potem ko je torba že zaprta. Tako torba zasede manj prostora, se pa poslabša njena plovnost v primeru padca v vodo.
• Naramnice, ročaji, pasovi: olajšajo prenašanje, nujen dodatek pri večjih, težjih vrečah in pa seveda pri vodotesnih nahrbtnikih.
• Dodatni žepi: za lažjo organizacijo stvari v torbi in manj iskanja. Žepi imajo lahko vodotesne zadrge ali navadne, “splash proof” zadrge. Glede na tip zadrge moramo biti pozorni, kaj v tak žep spravimo.
7. Kako vzdržujemo vodoodporne vreče?
Če želite, da vam bo vaša suha vreča ali torba dolgo služila:
• Čiščenje: umazane in slane torbe sperite s sladko vodo in jih posušite pred shranjevanjem.
• Vodotesne zadrge: še posebej pomembno je spiranje vodotesnih zadrg. Umazanija in sol lahko zadrgo uničita oz. povzročita, da se zatakne.
• Shranjevanje: Torbe shranjujte raztegnjene (ne zvite in zmečkane) in stran od neposredne sončne svetlobe in vročine.
• Pozor: vreč ne izpostavljajte vročini (sonce je seveda ok, ne pa peč, ogenj ipd…), ostrim stvarem in kemikalijam.
• Pregled: Pred uporabo preverite, da vreča ni preluknjana ali kako drugače poškodovana.
8. Slovenska znamka DryTide
V Sloveniji imamo tudi domačo znamko vodotesnih vreč, torb in nahrbtnikov DryTide. DryTide izdeluje različne velikost suhih vreč, vodotesne torbice za telefon, hladilne vreče, vodotesne potovalke itd.. Še posebej popularni so njihovi DryTide vodotesni nahrbtniki (50L, 30L in 18L).
Če bi radi izvedeli več o vodoodpornih vrečah je na njihovi strani obsežen vodič (v angleščini) v katerem lahko poleg še bolj podrobne razlage kako izbrati pravo vrečo za svoje potrebe najdete tudi seznam različnih možnih načinov uporabe suhih vreč. Zaenkrat so zbrali 32 različnih možnosti uporabe, mogoče lahko prispevate še kakšnega. 🙂